Školní preventista

Školním preventistou na naší škole je Mgr. Martin Medlík.

 

Vážení rodiče,

považujeme za nutné seznámit vás s následujícími skutečnostmi. Stále více žáků experimentuje s nikotinovými sáčky, které primárně slouží k odvykání kouření. Především se to týká žáků 6.- 9. tříd, ale znají je i na 1. stupni. Nikotin v sáčcích mnohonásobně převyšuje množství nikotinu v jedné cigaretě. Prodávají se v obalech ve tvaru plastového puku, ve kterém se nachází 20-22 kusů sáčků. Ten se vloží mezi ret a dáseň, kde se nechá působit. Společně se slinami se nikotin ze sáčků začne uvolňovat a vstřebávat přes sliznici dutiny ústní do krevního oběhu a následně do mozku. Při jejich aplikaci mohou nastat bolesti hlavy, podráždění sliznic úst, podráždění trávicího traktu, nevolnost, průjem či zvracení. Při spolknutí může dojít i k otravě. Dle zákona 59/2023 Sb. o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek se nikotin zařadil na seznam návykových látek. Kromě výše uvedených zdravotních problémů se při delším užívání nikotinových sáčků často vyskytují psychické problémy a rizikové chování spojené se závislostí. Užívání, přechovávání či distribuce návykových látek je závažným porušením školního řádu. Obracíme se na Vás s prosbou o větší obezřetnost a spolupráci při snaze zastavit zneužívání této látky dětmi.

Info o nikotinovém sáčku

Dále Vás chceme upozornit na rostoucí počet žáků, kteří pravidelně užívají energy drinky. To může mít negativní dopad na jejich zdraví ve formě zvýšeného krevního tlaku, změny chování, vyšší kazivosti zubů, obezity, vzniku diabetu II. stupně, agresivity a deprese. Populárním se stává nápoj PRIME propagovaný youtubery a influencery na sociálních sítích. Existují dvě varianty. První variantou je Prime energy v plechovce (355 ml) obsahující dvakrát větší množství kofeinu než v běžném energy drinku (3 šálky espressa, 2 Redbully, 6 plechovek Coca Coly). Samotní prodejci uvádí, že nápoj není vhodný pro osoby mladší 18 let. Druhou variantou je Prime hydration v plastové lahvi (500 ml), který sice neobsahuje kofein, ale pro děti nepřináší žádný benefit. Ve skutečnosti jde o nápoj určený sportovcům a k jeho konzumaci by měly být oprávněny pouze osoby starší 18 let. 
Prosíme o Váš zvýšený dohled na tím, co Vaše dětí konzumují. Promluvte s nimi o rizicích spojených s užíváním energy drinků. 

Info Energy drink

Děkujeme za spolupráci.

Rychlý kontakt

Základní škola
Mnichovo Hradiště, Sokolovská 254

Sekretariát: 326 772 321
Ředitelna: 326 772 526

Pavilon a školní družina

326 772 514

Sportovní hala Bios
313 100 575

E-mail:
skola@1zsmh.cz

Číslo účtu

Bankovní spojení
51-6902390287 / 0100